НАСТАНОВА З ЕКСПЛУАТАЦІЇ ПЕЧЕЙ
КАЛОРИФЕРНИХ ПК З ВАРОЧНОЙ ПОВЕРХНІСТЮ

1 СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ

1.1 Ця Настанова поширюєтьс я на печі калориферні ПК (з варочной поверхністю надалі печі), призначені для опалення житлових, побутових, виробничих, складських, лабораторних та інших приміщень, що виробляються згідно з ТУ У 28.2-37066837-001 Печі калориферні ПК.
1.2 Печі допускається використовувати для опалення приміщень, які не перевищують категорію Г згідно з НАПБ Б.О3.002 і клас П-Па згідно з НПАОП 40.1-1.32.
1.3 Залежно від теплопродуктивності, виробляються печі моделей ПК-В: ПК-7В, ПК-12ВПК-17В, ПК-25В. Число в умовному позначенні печі відповідає її максимальній теплопродуктивності в кіловатах.
1.4 Печі являють собою металеві конструкції з ввареними в них трубами, які створюють конвекцію повітря в приміщенні, тим самим забезпечуючи його опалення. Під час роботи калориферної печі нагріте повітря піднімається вверх крізь труби, які проходять через камеру згоряння, а холодне повітря безперервно всмоктується з нижчого рівня (підлоги).
1.5 Печі мають кліматичне виконання УХЛ категорії 4.2 згідно з ГОСТ 15150.
1.6 Обов'язковою умовою встановлення та експлуатування печей є ретельне опрацювання цієї Настанови. Підприємство-виробник не несе відповідальності за наслідки недотримання споживачем вимоги цієї Настанови, зокрема, правил встановлення та експлуатування, а також вимог пожежної безпеки. Інформацію про можливі несправності та можливі заходи щодо їх усунення, яких рекомендовано вжити до перед звертанням до виробника або його уповноваженого представника стосовно виконання ремонтних робіт, подано в розділі 8 цієї Настанови.

2 ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

2.1 Як пальне для печей допускається використовувати дрова, торф'яні брикети, відходи деревообробної і паперової промисловості та інші подібні тверді горючі матеріали. Горючі матеріали завантажують через дверці топки печі, а зольник печі призначено для уловлювання палаючих частинок з метою недопущення їх падіння на підлогу.
2.2 Особливостями калориферних печей порівняно з іншими опалювальними приладами є наявність дверці, яка закривається майже герметично, наявність камери допалювання у верхній частині топки, підведення нагрітого повітря в камеру допалювання, а також наявність кожуха навколо камери згоряння, який забезпечує конвекцію нагрітого повітря. Ці особливості дають змогу регулювати надходження повітря в камеру згоряння і камеру допалювання, тим самим забезпечуючи повільне горіння (переважно в режимі тління) твердих горючих матеріалів у камері згоряння та/або їх піроліз з утворенням горючих газів і, як наслідок, підвищення коефіцієнта корисної дії (ККД) печі до не менше ніж 75 96. Залежно від виду використовуваного пального, необхідний температурний режим в опалюваному приміщенні може підтримуватись протягом 5 - 12 годин від моменту його завантаження в піч.

3 ОСНОВНІ ТЕХНІЧНІ ПАРАМЕТРИ

3.1 Зовнішній вигляд печей повинен відповідати Рисунку 1. Вимоги до решти параметрів печей подано в Таблиці 1.

Таблиця 1

Найменування параметра

Нормоване значення для печі марки

ПК-7

ПК-12

ПК-17

ПК-25

1 Висота, мм

600

720

745

770

2 Ширина, мм

500

570

600

650

3 Довжина, мм

665

800

970

1125

4 Маса нето, кг, не більше

75

115

150

170

5 Максимальна теплопродуктивність, кВт, не менше

7

12

17

25

6 Номінальна теплова потужність, кВт, ± 15 %

3,0

6,5

7,5

11,0

7 ККД, %, не менше

75

8 Об’єм камери згоряння, дм3

40

70

95

135

9 Діаметр дверці камери згоряння, мм (± 3 %)

270

 

10 Діаметр димоходу, мм, не менше

120

150

11 Висота димоходу, м, не менше

5

7

12 Довжина дерев’яних полін, які можуть використовуватись як пальне, мм, не більше

380

500

650

800

4 ВСТАНОВЛЕННЯ

4.1 Місце встановлення печі потрібно вибирати з таким розрахунком, щоб її обслуговування здійснювалося з підсобних приміщень, обладнаних вікнами, які відчиняються, та системами природної та/або механічної вентиляції, які відповідають вимогам СНиї 2.04.05 і ДСТУ Б А.3.2-12.
4.2 Піч необхідно встановлювати поблизу внутрішніх стін і перегородок з таким розрахунком, що забезпечити  єфективний повітрообмін, а також легкість доступу і можливість технічного обслуговування.
4.3 Піч необхідно встановлювати на негорючій підставці висотою від 100 мм до 200 мм. У разі встановлення на дерев'яній підлозі, піч потрібно розміщувати на основі з цеглин відповідної висоти, з'єднаних між собою цементним розчином. У разі встановлення на підлозі, виготовленій з горючих матеріалів, під дверцятами топки повинен укладатися металевий лист з розмірами не менше ніж 500 мм 500 мм.
4.4 Відстань від печей до незахищених дерев'яних стін повинна бути не меншою за 1,0 м, до стін з будь-яких будівельних матеріалів, вкритих штукатуркою -- не меншою за 0,7 м.
4.5 Висота димоходу повинна бути не меншою за значення, вказані в Таблиці 1. Прокладання димоходів повинне здійснюватись згідно з вимогами СНиП 2.04.05, НАПБ А.01.001 і ДСТУ Б А.3.2-12.

5 БЕЗПЕКА ТА ОХОРОНА ДОВКІЛЛЯ, УТИЛІЗУВАННЯ

5.1 Печі відповідають вимогам ТУ У 28.2-37066837-001, комплекту конструкторської документації, а також ДСТУ 7234 і ГОСТ 12.2.003.
5.2 Стропування та підйом печей потрібно здійснювати за позначені місця стропування з дотриманням вимог ГОСТ 12.3.009 і ГОСТ 12.3.020.
5.3 До роботи з печами допускаються особи, які вивчили цю Настанову.
5.4 Як пальне допускається використовувати тверді горючі матеріали, вказані в цій Настанові. Імовірність виникнення пожежі під час експлуатації печі не повинна перевищувати 1 х Ібна рік. Розрахунки повинні проводитись відповідно до ГОСТ 12.1.004.
5.5 Відстань від печі до обладнання, меблів, складованих речовин і матеріалів, а також місць сидіння людей тощо повинна прийматися згідно з НАПБ А.01.001. Приміщення, опалювані печами, повинні оснащуватись первинними засобами пожежогасіння з дотриманням вимог НАПБ А.01.001, НАПБ Б.О3.001 і ГОСТ 12.4.009. Двері для виходу з них повинні відкриватися назовні.
5.6 Експлуатація печей не супроводжується надходженням шкідливих речовин у навколишнє середовище понад встановлені гранично допустимі значення. Параметри мікроклімату в опалюваних приміщеннях і чистота повітря повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.1.005 1 ДСН 3.3.6.042.
5.7 Номінальні значення кліматичних чинників у приміщенні для встановлення печі повинні відповідати її кліматичному виконанню (1.5 цієї Настанови).
5.8 Під час експлуатації печі не допускається:
- залишати її без нагляду дорослих осіб;
- використовувати як пальне кам'яне та буре вугілля, кокс, горючі (легкозаймисті) рідини та газоподібні речовини, а також дрова, розміри яких не дозволяють щільно закривати дверці печі;
- використовувати для розтоплювання печі легкозаймисті рідини;
- розпалювати піч з відкритими дверцями, а також залишати її в такому стані після завантаження пальним;
- розміщувати паливо, а також горючі та легкозаймисті речовини і матеріали безпосередньо перед отвором камери спалювання;
- видаляти залишки пального до повного згоряння, а також видаляти золу з топки з таким розрахунком, щоб товщина її шару була меншою за 5 см;
- сушити на печі одяг, тканини та інші горючі матеріали;
- використовувати азбоцементні та керамічні труби для улаштування димоходів;
- зберігати в приміщенні запас пального, який перевищує добову потребу.
5.9 Перед розпалюванням печі необхідно:
- пересвідчитись у наявності тяги, повністю відкривши обидві заслінки, поклавши в топку папірець і підпаливши його (дим повинен іти в димохід);
- покласти в топку папір і тонкі палички і запалити їх та одразу закрити дверці топки;
- змінюючи положення заслінок, встановити бажаний режим роботи печі (швидкість згоряння пального).
5.10 Для додавання пального потрібно:
- повністю відкрити обидві заслінки печі;
- відкрити дверці, додати пальне та повернути заслінки в попереднє положення.
5.11 Печі, виведені з експлуатації, підлягають здаванню в металобрухт.

6 ТРАНСПОРТУВАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ

6.1 Транспортування печей допускається здійснювати критим автомобільним, залізничним, водним і повітряним транспортом на будь-яку відстань згідно з правилами перевезення вантажів, які діють на конкретному виді транспорту. Параметри кліматичного та механічного впливу під час транспортування повинні відповідати вимогам ТУ У 28.2-37066837-001 та цієї Настанови.
6.2 Під час вантажно-розвантажувальних робіт і транспортування не допускаються різкі удари, а також потрапляння атмосферних опадів на тару.
6.3 Зберігання печей повинне здійснюватись у складських приміщеннях. Умови зберігання 1 згідно з ГОСТ 15150.

7 ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА

7.1 Підприємство-виробник гарантує відповідність печей вимогам нормативної документації у разі дотримання споживачем умов транспортування, зберігання, монтажу і експлуатації, передбачених цією Настановою.
7.2 Гарантійний термін експлуатації печей - 12 міс.
7.3 Гарантійний ремонт печей повинні виконувати виробник або його уповноважений представник.

8 МОЖЛИВІ НЕСПРАВНОСТІ І ЗАХОДИ ЩОДО ЇХ УСУНЕННЯ

Несправність та її прояв

Імовірні причини

Заходи щодо усунення

Піч не розтоплюється, димить,

Засмічення димоходу

Переохолодження димоходу

Прочистити димохід

Спонукати появу тяги спалюванням паперу та стружки

Піч погано

розтоплюється, димить

Нестача повітря для горіння (закриті

вікна та двері)

Ослаблення тяги через підсмоктування повітря крізь тріщини та пристрої для очищення димоходу

Засмічення димоходу

Забезпечити доступ достатньої

кількості повітря до приміщення

Усунути підсмоктування

герметизацією щілин негорючими матеріалами

Прочистити димохід

Поява іржі на димоході

Утворення конденсату через низьку температуру димових газів внаслідок:

- підсмоктування холодного повітря;

- систематичного використання сирого пального;

- недостатнього утеплення димоходу

- Усунути підсмоктування герметизацією щілин негорючими матеріалами

- Використовувати висушене пальне

- Утеплити димохід

Низька температура

повітря в опалюваному приміщенні

Використання сирого пального

Низька швидкість згоряння пального в топці

Використовувати тільки висушене пальне

Відрегулювати положення заслінок з метою підвищення швидкості згоряння пального

Вихід диму з димових труб

Недостатня висота димоходу

Відсутність утеплення на зовнішніх частинах димоходу

Збільшити висоту димоходу до рекомендованого значення

Вжити заходів щодо теплоізоляції димоходу, дотримуючись встановлених правил пожежної безпеки

Поява диму під час відкриття дверцят топки

Відсутність тяги

Прочистити димохід

Вихід диму з регулятора надходження повітря

Недостатня теплоізоляція димоходу

Нестача повітря для горіння (закриті вікна та двері)

Вжити заходів щодо теплоізоляції димоходу, дотримуючись встановлених правил пожежної безпеки

Забезпечити доступ достатньої кількості повітря до приміщення

1 Швидкість згоряння пального залежить від його виду і параметрів димоходу та повинна визначатися для кожної печі окремо.