НАСТАНОВА ЩОДО ЕКСПЛУАТАЦІЇ КАМІННОЇ ПЕЧІ “ЛЮКС”
НЕ 00.00.04

1    СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ

1.1    Ця Настанова поширюється на камінну піч періодичної дії для роботи на твердому паливі “Люкс” (надалі – піч), призначену для опалення житлових, побутових, виробничих, складських та інших приміщень. Підвищений комфорт забезпечується завдяки створенню належної температури повітря в приміщенні в результаті роботи опалювального приладу, а також можливості безпосереднього спостереження за вогнем.
Нагрівання повітря в приміщенні забезпечується головним чином за рахунок конвекційного і частково за рахунок променистого теплообміну, що дає можливість швидко прогріти приміщення.
1.2    Печі допускається використовувати для опалення приміщень, що належать до тих, категорії яких згідно з ДСТУ Б В.1.1-36 не визначають, а також інших приміщень, що не перевищують категорію Г за вибухопожежною та пожежною небезпекою згідно з ДСТУ Б В.1.1-36 з пожежонебезпечними зонами класу не вище ніж П-ІІа згідно з НПАОП 40.1-1.32.
Печі призначено для використання як додаткового або самостійного опалювального обладнання. В останньому випадку потрібно виходити з припущення, що 1 кВт теплової потужності печі дає змогу опалювати приміщення площею до 10 м2 залежно від його конструкційних параметрів і тепловтрат через зовнішні (огороджувальні) будівельні конструкції.
1.3    Печі являють собою вироби заводської готовності, призначені для встановлення в приміщеннях, які вони мають опалювати. Свіже повітря відбирається безпосередньо з приміщення, де встановлено піч, а димові гази видаляються через димохід. 
1.4    Печі мають кліматичне виконання УХЛ 4.2 згідно з ГОСТ 15150.
1.5    Обов'язковою умовою встановлення та експлуатування печей є ретельне опрацювання і дотримання положень цієї Настанови. Підприємство-виробник не несе відповідальності за наслідки недотримання споживачем положень цієї Настанови, зокрема, правил встановлення та експлуатування, а також вимог пожежної безпеки. Інформацію про можливі несправності та можливі заходи щодо їх усунення, яких рекомендовано вжити до перед звертанням до виробника або його уповноваженого представника стосовно виконання ремонтних робіт, подано в розділі 8.

2    ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

2.1    Як пальне для печі рекомендовано використовувати сухі дрова і дерев'яні брикети, окремі модифікації печі придатні також для роботи на вугільних брикетах. Не рекомендовано використовувати неналежним чином висушені та засмолені дрова, деревинну стружку, папір і картону (окрім розпалювання печі, а також полімерних матеріалів. Горючі матеріали завантажують через дверці топки печі, а зольник печі призначено для уловлювання палаючих частинок з метою недопущення їх падіння на підлогу.
Найбільш придатним паливом є сухі колоті дрова (як правило, ті, що пролежали не менше 2 років) та брикети з вологістю не більше ніж 20 %. У разі використання палива з високою вологістю, мають місце повільне згоряння і неналежна теплотворна здатність (теплова потужність падає до 2 разів), а також виділення великої кількості диму. Водночас, високий вміст кіптяви в димових газах, а також високих вміст у них смол у разі використання
як палива деревини хвойних порід призводять до засмічення труб, що використовуються для відведення димових газів, а також забруднення скла печі.
Категорично забороняється використання рідкого палива, а також використання печі для спалювання відходів.
2.2    Печі потрібно встановлювати в приміщеннях з належним припливом повітря, що необхідне для згоряння палива. Перед монтуванням, яке повинна проводити особа, уповноважена на те підприємством-виробником, потрібно перевірити відповідність статичного тиску і діаметру димоходу встановленим вимогам. Невідповідність цих параметрів встановленим вимогам призводить до неналежного згоряння і забруднення скла печі кіптявою. Висота димоходу має бути не меншою ніж 5 м, тяга в ньому не повинна бути нижчою за 10 Па і вищою за 35 Па. До цього димоходу допускається підключення інших печей і не допускається підключення опалювальних котлів, водонагрівачів тощо.
Під час встановлення, підключення та експлуатації печей потрібно дотримуватись вимог НАПБ А.01.001, ДСТУ Б А.3.2-12 і ДБН В.2.5-67, а також інших нормативних документів залежно від різновиду і специфіки об'єкта, для опалення якого використовується піч.
2.3    Печі потрібно встановлювати тільки на рівні горизонтальні негорючі підлоги. Якщо матеріал підлоги горючий, то піч допускається встановлювати на металеву або кам'яну підставку з таким розрахунком, щоб унеможливити потрапляння тліючих вуглин на горючу конструкцію. За наявності в безпосередній близькості горючих матеріалів і конструкцій, піч потрібно встановлювати на безпечній відстані від нього.

3    ОСНОВНІ ТЕХНІЧНІ ПАРАМЕТРИ ТА БУДОВА ПЕЧІ

Зовнішній вигляд, складові частини та основні геометричні параметри печі наведено на рисунках 1, 2. Основні технічні параметри вказано а таблиці 1.

4    КОНСТРУКЦІЙНЕ ВИКОНАННЯ І СКЛАДНИКИ ПЕЧІ

4.1    Піч виготовляють шляхом зварювання сталевих листів товщиною від 2 мм до 5 мм, всередині неї знаходится камера згоряння, що закривається дверцятами топки, яка в окремих модифікацій виробу може оснащуватись механізмом самостійного закриття. Скло дверцят вогнетривке і витримує температуру до 800 С, що може розвиватися під час горіння рекомендованого до використання твердого палива. Водночас, у разі необережного транспортування та інших операцій воно може бути пошкоджене.
Камеру згоряння печі викладено шамотною цеглою. Шамотна цегла зберігає тепло та забезпечує його відбивання у зворотному напрямку, забезпечуючи підвищення температури в неї під час згоряння палива. В верхній частині камери передбачено напрямні елементи (заслінки) для спрямовування потоків продуктів згоряння в димохід. Нижню частину топки оснащено решіткою для запобігання випадіння палаючих матеріалів назовні, а також їх зісковзування на решітку. Під решіткою передбачено простір для встановлення зольника. Простір в нижній частині печі допускається використовувати дя зберігання пального.
Кожух печі виконано з листової сталі, керамічної плитки або може бути облицьований товстостінним кафелем. Усю конструкцію покривають вогнетривкою фарбою.

 

1 – корпус печі; 2 – дверцята; 3 – замок дверцят; 4 – регулятор витрати повітря нижній; 5 – регулятор витрати повітря верхній; 6 – зольник; 7 – колосник; 8 – вогнестійка цегла; 9 – перегородка вільна; 10 – димохід; 11 – кришка задня; 12 – заглушка зрізна; 13 – жаростійке скло; 14 – бар'єр; 15 – заглушка димоходу; 16 – облицювання; 17 – облицювання бокове

Рисунок 1 – Загальний вигляд і складники печі

Рисунок 2 – Геометричні параметри печі 
 
Таблиця 1 – Основні технічні параметри печі

Найменування показника якості

Нормоване значення

1. Висота, мм, не більше

890

2. Ширина, мм, не більше

546

3. Довжина, мм, не більше

414

4, Маса, кг, не більше

95

5. Максимальна теплопродуктивність, кВт, не менше

7,5*

6. Коефіцієнт корисної дії, %, не менше

70*

7. Витрата палива, кг/год, не більше

2,7

8. Діаметр димоходу, мм

150

9. Мінімальна допустима відстань до горючих матеріалів, см:

- збоку

-ззаду

- спереду

40

35

80

*Значення показників залежать від виду пального. У разі спалювання деревини вищезазначеної вологості потужність перевищує 8 кВт, а коефіцієнт корисної дії сягає 85 %.
4.2    Конструкція печі забезпечує уникнення забруднення скла під час його нормальної експлуатації. Натомість у разі неналежного перебігу процесу згоряння можливе його забруднення кіптявою. Це може мати місце у разі неналежного діаметра димоходу або тиску в ньому, недостатнього припливу повітря, необхідного для підтримування процесу згоряння, а також неналежної якості палива. Дрова потрібно укладати таким чином, щоб їх торцеві частини були спрямовані вбік від скла. Скло належить до швидкозношуваних частин і не є об'єктом гарантії.
4.3    Ущільнювальні матеріали для печі виготовлено із спеціального скловолокна, вони не містять азбесту. Ущільнювальні матеріали належать до легко зношуваних частин і не є об'єктом гарантії.
4.4    Решітку встановлено в нижній частині камері згоряння. Під час експлуатації можливе її забруднення цвяхами, камінням та іншими сторонніми матеріалами, які можуть бути в паливі, а також дрібними частинами палива, залишками від його згоряння тощо. Для забезпечення належного функціонування, решітку потрібно регулярно очищувати від забруднень.
У разі використання палива з неналежними показниками якості, а також у разі досягнення надмірних температур можливий вихід решітки з ладу через “вигоряння” металу. Решітка належить до швидкозношуваних частин і не є об'єктом гарантії.
4.5    Ручки печі виготовляють з латуні або “нержавіючої” сталі. Для їх відкриття і закриття під час роботи печі потрібно користуватися захисними рукавичками.
4.6    Ніші печі виконують декоративну функцію, їх не призначено для зберігання пального для його роботи, а також інших горючих матеріалів.
4.7    Покриття печі являє собою шар фарби. Натомість це покриття не забезпечує захист корпусу печі від корозії за неналежних умов експлуатації. Зокрема, на печі не
допускається залишати предмети, а очищення її поверхонь від пилу потрібно проводити м'якою вологою ганчіркою без використання абразивних чистильних засобів.
У разі появи ділянок сіро-білого кольору або плям під час експлуатації печі, що можуть виникати через перегрівання або неналежного обслуговування, з метою придбання фарби для їх усунення потрібно звернутися до виробника або його уповноваженого представника.
4.8    Органи керування призначено для налаштування теплової потужності печі, оскільки вона залежить від висоти димоходу і показників якості палива, що використовується.
Під час роботи печі первинне повітря проходить крізь первинний (нижній) регулятор витрати, встановлений на дверці, і надходить до камери згоряння (рисунок 1). Вторинне повітря забезпечує надходження кисню, необхідного для підтримування процесу горіння. Його кількість налаштовують за допомогою вторинного (верхнього) регулятора, розташованого на дверці камери згоряння. Конструкція печі забезпечує можливість попереднього нагрівання вторинного повітря, чим забезпечуються підвищення температури в камері згоряння і коефіцієнта корисної дії, а також зменшення інтенсивності забруднення дверці кіптявою. Перекривати регулятор витрати вторинного повітря не допускається, оскільки це призводить до підвищення обсягів утворення кіптяви і монооксиду вуглецю, а також зниження теплової потужності печі. Крім того, конструкцією передбачено форсунки для неперервного подавання в піч третинного повітря, чим забезпечується додаткове підвищення ефективності спалювання твердих горючих матеріалів.

5    ВСТАНОВЛЕННЯ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЯ

5.1    Місце встановлення печі потрібно вибирати з таким розрахунком, щоб забезпечувалося дотримання вимог НАПБ А.01.001, ДСТУ Б А.3.2-12 і ДБН В.2.5-67, а також інших нормативних документів залежно від різновиду і специфіки об'єкта, для опалення якого використовується піч, насамперед у частині дотримання відстаней до горючих матеріалів і обладнання, недопущення появи в опалюваному приміщенні палаючих (тліючих) матеріалів, нормованої кратності повітрообміну і концентрацій шкідливих газоподібних продуктів згоряння в повітрі опалюваного приміщення. Зокрема, відстань від печей до незахищених дерев'яних стін повинна бути не меншою ніж 1,0 м, до стін з будь-яких будівельних матеріалів, вкритих штукатуркою – не меншою ніж 0,7 м. Вентиляція (природна або механічна) має забезпечувати обсяги надходження повітря не менше ніж 4 м3/год на кожен кіловат теплової потужності печі. За наявності в приміщення декількох печей, на кожен кіловат їх теплової потужності потрібно забезпечувати обсяги додаткового надходження повітря не менше ніж 1,6 м3/год.
5.2    Піч необхідно встановлювати з таким розрахунком, що забезпечити ефективний повітрообмін, а також легкість доступу і можливість технічного обслуговування.
5.3    Піч необхідно встановлювати на негорючій підлозі або негорючій підставці висотою не менше ніж 100 мм, що забезпечує захист підлоги від прямого контактування з піччю. У разі встановлення на підлозі, виготовленій з горючих матеріалів, під дверцятами топки повинен укладатися металевий лист з розмірами не менше ніж 500 мм 500 мм. Усі
роботи щодо встановлення печі повинні проводити представники підприємства-виробника або організації, уповноваженої ним.
5.4    Прокладання димоходів потрібно здійснювати згідно з вимогами НАПБ А.01.001, ДСТУ Б А.3.2-12 і ДБН В.2.5-67, а також інших нормативних документів залежно від різновиду і специфіки об'єкта, для опалення якого використовується піч. Усі роботи щодо прокладання димоходів, а також підключення печей до них повинні проводити представники підприємства-виробника або організації, уповноваженої ним.
Схему змінювання виводу димовідводу подано на рисунку 3.
5.5    Перед першим розпалюванням печі потрібно зняти всі наклейки і скло, запобіжні пристрої, видалити з зольника всі сторонні предмети і відкрити регулятори витрати первинного і вторинного повітря. Також необхідно візуально перевірити правильність встановлення і відсутність пошкоджень печі, димоходу та прилеглих будівельних конструкцій. Перед першим розпалюванням потрібно відчинити дверці камери згоряння з метою уникнення прилипання ущільнювання дверцят до фарбового покриття. Для першого розпалювання потрібно використовувати якнайменшу кількість палива. З метою уникнення можливого шкідливого впливу речовин, що утворюються під час первинного нагрівання фарби, на людей і тварин, їх присутність у приміщенні в перші години роботи печі (до провітрювання) рекомендовано обмежити.

Рисунок 3 – Схема змінювання виводу димовідводу печі

5.6    Перед усіма подальшими розпалюваннями потрібно відчинити дверці регулятора витрати вторинного повітря, покласти в топку паливо і розпалити його, після чого зачинити дверці. Після досягнення належної інтенсивності горіння, теплову потужність потрібно регулювати змінюванням обсягів повітря, що подається в піч. Для забезпечення тривалої роботи (зокрема, у разі використання печі як єдиного опалювального приладу) в нього потрібно періодично додавати нові порції палива.
Зольник допускається виймати для видалення золи тільки після повного остигання.
5.7    За температури навколишнього середовища вище ніж 15 С, а також під впливом сильного вітру можливі порушення процесу згоряння палива через зниження тяги. В такому разі необхідно зменшити кількість палива, що завантажується в камеру згоряння, а також повністю відкрити регулятори витрати повітря, аби забезпечити полум'яне горіння. В результаті таких дій тяга збільшується і піч виходить на нормальний режим роботи.
Під час роботи в період року з переважно додатними температурами зовнішнього повітря зольник потрібно чистити частіше.
5.8    Димовідводи і внутрішню частину печі потрібно чистити не рідше одного разу на рік. Фарбовані поверхні потрібно очищати сухою м'якою щіткою або ганчіркою. Скло потрібно чистити тільки після досягнення ним кімнатної температури, за необхідності допускається його миття мильним розчином. В останньому випадку розпалювання печі допускається здійснювати тільки після повного висихання скла. Використання гострих предметів та абразивних матеріалів для чищення будь-яких частин печі не допускається.
5.9    Регулювання теплової потужності печі забезпечується змінюванням кількості пального, що завантажується в піч, а також тиску в димоході та/або кількості повітря, що подається для підтримування процесу згоряння.
5.10    Під час кожного розпалювання регулятор витрати первинного повітря потрібно утримувати відкритим подовжений проміжок часу з метою забезпечення належного розпалювання. Перед прикладанням кожної нової порції пального його потрібно відкривати повторно.
Максимальна кількість пального, що може завантажуватись в топку, дорівнює 2,4 кг у разі використання деревини і 1,7 кг у разі використання вугільних брикетів. За таких умов досягається максимальна теплова потужність. Зменшення його кількості за інших однакових умов супроводжується практично пропорційним зниженням теплової потужності печі. Рекомендована довжина полін дорівнює 20…30 см, діаметр – 3…6 мм.

6    ВИМОГИ ЩОДО БЕЗПЕКИ ТА ОХОРОНИ ДОВКІЛЛЯ, УТИЛІЗУВАННЯ

6.1    Печі допускається встановлювати на негорючих підлогах або на горючих підлогах з дотриманням вимог цієї Настанови. Прокладання димовідводів через конструкції підлоги не допускається.
6.2    До експлуатації печей допускаються тільки ті особи, які вивчили цю Настанову. Ремонтні роботи (окрім відновлення фарбового покриття) повинні проводити представники підприємства-виробника або організації (особи), уповноважені ним.
6.3    До роботи з печами допускаються особи, які вивчили цю Настанову.
6.4    Двері печі мають бути щільно зачинені навіть у той час, коли вона не працює. В приміщенні, де її встановлено, не повинно бути легкозаймистих і вибухових речовин, а саме приміщення має відповідати вимогам НАПБ А.01.001.
6.5    Імовірність виникнення пожежі під час експлуатації печі не повинна перевищувати 1 х 10 -6 на рік згідно з ГОСТ 12.1.004.
6.6    Відстань від печі до обладнання, меблів, складованих речовин і матеріалів, а також місць сидіння людей тощо потрібно приймати згідно з НАПБ А.01.001. Приміщення, опалювані печами, мають бути оснащені первинними засобами пожежогасіння з дотриманням вимог НАПБ А.01.001, НАПБ Б.03.001 і ГОСТ 12.4.009. Двері для виходу з них мають відчинятися назовні.
6.7    Експлуатація печей не супроводжується надходженням шкідливих речовин у навколишнє середовище понад встановлені гранично допустимі значення. Параметри мікроклімату в опалюваних приміщеннях і чистота повітря мають відповідати вимогам ГОСТ 12.1.005 і ДСН 3.3.6.042.
6.8    Номінальні значення кліматичних чинників у приміщенні для встановлення печі мають відповідати її кліматичному виконанню (1.4 цієї Настанови).
6.9    Під час експлуатації печі не допускається:
–    залишати її без нагляду дорослих осіб;
–    використовувати як пальне кам'яне та буре вугілля, кокс, горючі (легкозаймисті) рідини та газоподібні речовини, а також дрова, розміри яких не дозволяють щільно закривати дверці печі;
–    використовувати для розтоплювання печі горючі та легкозаймисті рідини;
–    залишати піч з відчиненими дверцями після завантаження пальним та його розпалювання;
–    розміщувати паливо, а також горючі та легкозаймисті речовини і матеріали безпосередньо перед отвором камери згоряння;
–    видаляти залишки палива до повного згоряння;
–    сушити на печі одяг, тканини та інші горючі матеріали, а також встановлювати на неї та поблизу неї горючі матеріали;
–    використовувати азбоцементні та керамічні труби для улаштування димоходів;
–    зберігати в приміщенні запас пального, який перевищує добову потребу.
6.10    Перед розпалюванням печі необхідно:
–    пересвідчитись у наявності тяги, повністю відкривши обидві заслінки, поклавши в топку папірець і підпаливши його (дим має йти в димохід);
–    покласти в топку папір і тонкі палички і запалити їх та одразу закрити дверцітопки;
–       змінюючи положення заслінок, встановити бажаний режим роботи печі (швидкість згоряння палива).
6.11    Для додавання пального потрібно:
–    повністю відкрити обидві заслінки печі;
–    відкрити дверці, додати паливо та повернути заслінки у вихідне положення.
6.12    У разі виникнення пожежі в димоході, потрібно перекрити регулятори витрати повітря, віднести всі горючі речовини і матеріали на безпечну відстань і викликати пожежно- рятувальну службу.
6.13    Печі, виведені з експлуатації, підлягають здаванню в металобрухт.

7    ТРАНСПОРТУВАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ

7.1    Транспортування печей допускається здійснювати критим автомобільним, залізничним, водним і повітряним транспортом на будь-яку відстань згідно з правилами перевезення вантажів, які діють на конкретному виді транспорту.
7.2    Під час вантажно-розвантажувальних робіт і транспортування не допускаються різкі удари, а також потрапляння атмосферних опадів на тару.
7.3    Печі потрібно зберігати у складських приміщеннях. Умови зберігання 1 згідно з ГОСТ 15150.

8    ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА

8.1    Підприємство-виробник гарантує відповідність печей вимогам нормативної документації у разі дотримання споживачем умов транспортування, зберігання, монтажу і експлуатації, передбачених цією Настановою.
8.2    Гарантійний термін експлуатації печей – 12 міс. від початку експлуатації, але не більше ніж 24 міс. з дня продажу.
8.3    Гарантійний ремонт печей має виконувати виробник або його уповноважений представник.

9    МОЖЛИВІ НЕСПРАВНОСТІ І ЗАХОДИ ЩОДО ЇХ УСУНЕННЯ

Несправність та її прояв

Ймовірні причини

Заходи щодо її усунення

Піч погано горить (відсутня тяга) або димить під час підкладання нових порцій палива

Димохід або димовідвід неналежним чином ущільнені (має місце підсмоктування повітря)

Забезпечити належне ущільнення димоходу. Ретельно підігнати димові труби, усунути пошкодження

Неналежна тяга в димоході

Звернутися до фахівців з метою виявлення та усунення причини

Відкрито дверці іншої камери згоряння, підключеної до димоходу

Закрити дверці другої камери згоряння

Прорізи для чищення димоходу відкрито

Закрити прорізи для чищення димоходу

Димовідвід забруднено або забито

Прочистити димовідвід

Недостатня витрата свіжого повітря

Забезпечити належне подавання повітря

Неналежні погодні умови

Зменшити кількість палива, що завантажується в камеру згоряння, а також повністю відкрити регулятори витрати повітря

Показники якості пального не відповідають вимогам

Використовувати пальне з належними показниками якості

Піч не можливо швидко розтопити

Невірно укладене пальне або його недостатньо для розпалювання

Виконати вимоги щодо укладання та розпалювання пального

Унеможливлене подавання первинного повітря

Відкрити регулятор витрати первинного повітря або перекрити регулятор витрати вторинного повітря

Приміщення недостатньо опалюється

Необхідна для опалення потужність більша за ту, що забезпечує піч, або потужність печі занадто низька

Звернутись за порадою до фахівців.

Поліпшити теплоізоляцію опалювального приміщення

Домовідвід або піч забруднено

Прочистити димовівдвід і піч

Тяга в димоході занадто низька

Звернутись до фахівця з метою виявлення та усунення причини

Піч невірно експлуатують

Повторно прочитати цю настанову з метою з’ясування та усунення порушень, за необхідності звернутися до фахівців

Теплова потужність печі занадто висока

Піч невірно експлуатують

Повторно прочитати цю настанову з метою з’ясування та усунення порушень, за необхідності звернутися до фахівців

Дверці сольника закрито неповністю

Закрити дверці зольника повністю

Ущільнення дверці зольника пошкоджено

Замінити ущільнення

Тяга в димоході занадто висока

Звернутися до фахівців з метою виявлення та усунення причини

Відбувається виділення диму

Тяга в димоході занадто висока

Звернутися до фахівців з метою виявлення та усунення причини

Відбувається виділення диму

Має місцегоріння лакофарбового покриття або піч сильно забруднено

Зачекати деякий час, забезпечивши належне провітрювання приміщення: після згоряння відповідних речовин запах зникне. Після охолодження очистити піч.

Віконце дверці

Найбільш поширені причини: пальне

Залежно від умов експлуатації і виду

10 НОРМАТИВНІ ДОКУМЕНТИ, НА ЯКІ ПОДАНО ПОСИЛАННЯ

1.    НАПБ А.01.001-2014 Правила пожежної безпеки в Україні.
2.    НАПБ Б.03.001-2004 Типові норми належності вогнегасників.
3.    НПАОП 40.1-1.32-01 Правила будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок.
4.    ДСН 3.3.6.042-99 Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень
5.    ДБН В.2.5-67:2013 Опалення, вентиляція та кондиціонування.
6.    ДСТУ Б А.3.2-12:2009 ССБП. Системи вентиляційні. Загальні вимоги.
7.    ДСТУ Б В.1.1-36:2016 Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою.
8.    ГОСТ 12.1.004-91 ССБТ. Пожежна безпека. Загальні вимоги.
9.    ГОСТ 12.1.005-88 ССБТ. Загальні санітарно-гігієнічні вимоги до повітря робочої зони.
10.    ГОСТ 12.4.009-83 ССБТ. Пожежна техніка захисту об'єктів. Основні види. Розміщення та обслуговування.
11.    ГОСТ 15150-69 Машини, прилади та інші вироби. Виконання для різноманітних кліматичних районів. Категорії, умови експлуатації, зберігання та транспортування щодо впливу кліматичних факторів зовнішнього середовища.